Surse
Camera Deputaților a aprobat, miercuri, în calitate de Cameră decizională, un proiect de lege care dublează cuantumul amenzilor pentru tulburarea liniștii publice. Potrivit inițiativei, Legea nr. 61/1991 privind sancționarea faptelor care încalcă normele de conviețuire socială, ordinea și liniștea publică va fi modificată pentru a penaliza mai aspru zgomotul și comportamentul deranjant.
Astfel, sancțiunile pentru tulburarea liniștii publice vor fi crescute semnificativ: până la 6.000 de lei în cazul contravenției și, în caz de recidivă, până la 12.000 de lei. Proiectul a fost prezentat ca răspuns la numărul în creștere de sesizări din rândul cetățenilor privind noaptea petrecerile cu muzică la volum ridicat, deranjul în vecinătăți și evenimente în intervale neglijate de normele actuale.
Inițiatorii susțin că măsura vizează reducerea zgomotului în zone rezidențiale, atât în mediul urban, cât și rural, contribuind la o conviețuire civilizată în comunitățile locale, inclusiv în zona județului Alba.


