vineri, iunie 26, 2026
31 C
Alba Iulia

Raportul Colegiului Prefectural: pagubele de urși și lupi în Alba în scădere, iar tăierile ilegale de lemn atrag atenția

Surse

Județul Alba a înregistrat în 2025 o scădere a pagubelor provocate de urși și lupi față de anii anteriori, potrivit raportului prezentat în cadrul Colegiului Prefectural Alba, într-o ședință condusă de prefectul Nicolae Albu. În întâlnire, directorul Direcției Județene de Mediu (DJM) Alba, Horațiu Clepan, a prezentat activitățile de autorizare, avizare, biodiversitate și management al pagubelor pentru anul trecut.

DJM Alba a emis 1.047 de puncte de vedere privind localizarea proiectelor față de ariile protejate și 110 avize pentru arii naturale protejate. În ceea ce privește pagubele produse de animalele sălbatice, s-a înregistrat o scădere în 2025 față de 2023 și 2024; în județ au fost înregistrate 45 de pagube produse de ursul brun, pentru care au fost acordate despăgubiri.

Aceste date indică progrese în monitorizarea populațiilor și în intervențiile pentru reducerea conflictelor dintre oameni și fauna sălbatică, dar subliniază necesitatea unei colaborări mai bune între autorități, primării și localnici pentru optimizarea despăgubirilor și a intervențiilor pe teren.

Hot this week

Music Market la Domeniile Martinutzi: primul eveniment al verii cu un invitat surpriză

Primul eveniment al verii la Domeniile Martinutzi din Vințu...

Evaluare națională 2026 la matematică: subiecte, barem și reacțiile elevilor din Alba

Ministerul Educației a publicat subiectele și baremele pentru proba...

Topics

Related Articles

Popular Categories