Surse
La Fabrica de Arme din Cugir a început, pe 16 iunie 2026, o grevă a muncitorilor motivată de faptul că salariul din luna mai nu fusese încă încasat pe carduri la data de 15 iunie. Protestele au dus la întreruperea producției pentru mai multe zile, în timp ce liderul Sindicatului Apărarea, Ioan Neagu, a declarat pentru alba24.ro că acțiunea va persista până la clarificarea cerințelor salariale.
Printre nemulțumiri se numărau salarii relativ mici, condiții de muncă deficiente și cereri concrete: o majorare salarială de 6,5%, tichete de masă mai mari și vouchere de vacanță, negocierile fiind în desfășurare încă din octombrie anul trecut. Într-un gest semnificativ, directorul fabricii, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcția pe care o deținea.
Pentru a soluționa situația financiară, Romarm a aprobat un împrumut care să permită plata salariilor restante din luna mai, iar reprezentanții fabricii au anunțat că plata salariilor pentru luna curentă ar putea fi efectuată până joi, 25 iunie, prin alimentarea cardurilor. În același timp, există perspective de relansare a producției, cu comenzi pentru piața civilă, iar un contract pentru piața militară era în derulare, sugerând un orizont de revenire la normal.
Evenimentul subliniază vulnerabilitățile financiare ale sectorului defensiv din România și impactul asupra locurilor de muncă din județul Alba, fiind un test pentru dialogul dintre.management, sindicat și autorități în contextul negocierilor salariale.


